Google Pigeon Güncellemesi

Google Algoritmalarını değiştiriyor. İşte yeni Güncelleme Pigeon hakkında bilmek istedikleriniz.

Google Pigeon Güncellemesi

0
Google zamanla oluşan açıklarını kapatmak için belirsiz aralıklarla sahip olduğu algoritmaları güncelliyor. Bu yazımızda Google'ın 24 Temmuz 2014 tarihinde uygulamaya geçirdiği Pigeon (Güvercin) güncellemesine ait detayları inceleyeceğiz.

Pigeon güncellemesi ile Google Coğrafi hedefleri daha da geliştirdi. Bu ne demek hemen bunu açıklamakla başlayalım. Bilindiği üzere Google tüm dünyadaki siteleri belli kelimelerde sıralamalara alarak, arama yapan kullanıcıların en alakalı sitelere hızlı şekilde ulaşmasını sağlayan bir algoritmalar bütünü kullanarak sonuçları diller ve ülkeler bazında ayırmaktaydı. Konuyu detaylandırmak için bir örnekle devam edelim. Örneğin Türkiye'de netbook ürünü satan bir  site bu kelime için tüm dünya ile değil, sadece Türkiye'deki diğer netbook kelimesi geçen sitelerle rekabet içerisindeydi. Tabii ki bu durum Ülke bazında avantaj sağlarken, iller açısından tam bir kabus durumu yaratıyordu. İzmir merkezli netbook ürünleri satan bir site sadece İzmir bölgesinde yer alan sitelerle değil, tüm Türkiye'de hizmet veren sitelerle yarışması gerekiyor, dolayısıyla internetteki rekabeti illerdeki çalışmalar belirliyordu. 


Pigeon güncellemesi ile Google bu konuda başarılı bir işe imza attı diyebiliriz. Şöyle ki güncellemenin amacı bölgelerde farklı sonuçlar gösterilmesini sağlayarak arayıcıların bulundukları illerde farklı sonuçlar göstererek, ziyaretçiyi kendisine en yakın bölgede bulunan satıcıya yönlendirmektedir. Yani kullanıcı İzmir'de netbook kelimesi ile arama yaptığında İstanbul'daki ya da diğer illerdeki sonuçlar yerine İzmir bölgesinde bu alanda hizmet veren sitelere yönlendirilmektedir. 

Not : Pigeon güncellemesi bazı sorunlara çözüm oluştururken beraberinde yeni sorunlar getirmiştir. Bu sorunlardan en çok etkilenen ve yine çözüm oluşturabilecek web masterlar için farklı sorunlar oluşturmuştur. Bu konu SEO çalışmalarını doğrudan etkilemekte olduğundan bu konuyu daha sonra SEO sayfamızda etraflıca inceleyeceğiz.