360 Sanal Gerçeklik

360 Vr sanal gerçeklik hakkında bilmek istedikleriniz

360 VR Deneyimi

0


360 Vr teknolojisi ile yepyeni bir dünyaya yelken açıyoruz. Var olan tüm görüntü teknolojilerden çok daha farklı ve çok daha gerçekçi bir görüntü sistemi olan virtual reality (vr) (Sanal Gerçeklik) teknolojisi hakkında detaylı bilgiler bu sayfamızda..

Her şeyden önce VR yani virtual reality kelimesinin anlamı: sanal gerçeklik kelimesinin bu teknoloji ile neden bu kadar bağdaştığını ve bu teknolojinin nerelerde kullanılabileceğini, vr teknolojisini kullanabileceğimiz marka ve modelleri inceleyelim.. 

Sanal gerçeklik kelimesi bu güne kadar içerdiği anlama bu kadar yaklaşamamıştı. Çünkü daha önce bu kadar gerçekçi bir görüntü ve his deneyimi yaşatan hiç bir teknoloji olmamıştı. Daha önceleri 3d olarak adlandırılan görüntüler, özel gözlüklerle izlenmiş, deneyimleyenler görüntünün gerçekliğinden etkilenmişti. Ancak 3d teknolojisi sabit görüntünün boyutlu görünmesine sağlarken, görüntü içerisinde her hangi bir etkileşime geçmemize olanak vermiyordu. Ancak VR teknolojisinde tamamen eş zamanlı etkileşim yaşayabiliyorsunuz. Bazı oyun konsolları çıkardıkları konsollarda vr destekli oyunlar sunmakta, bu oyunların bazılarında ise tamamen antreman yapmanızı sağlayacak bölümler sunulmakta. Konsolda bulunan alıcılar ile yaptığınız hareketler de sistem tarafından doğrulanırken, vücudunuz yansıması ekranınızda çok farklı bir görünümle eş zamanlı olarak sunulmaktadır. 

Sürekli gelişmekte olan sanal gerçeklik sektörü, önceleri sadece 3d tasarlanan objeler üzerinde kullanılabildiği için sınırlıyken, günümüzde 360 kameraların hayatımıza girmesiyle, gerçek dünyadan görüntüler de sanal gerçeklik uygulamaları ile işlenebilir hale gelmiştir. 

Bu noktada ortaya çıkan sanal gerçeklik alanları 360 film çekiminden, 360 fotoğraf çekimine kadar her alanı yakından etkilemiştir.